Mis see on?
LASIK (Laser in situ Keratomileusis) on ülemaailma enim praktiseeritud nägemist korrigeeriv operatsioon, mida on nüüdseks edukalt sooritatud üle 50 miljoni protseduuri. Kliinikus Silmalaser on stabiilseid operatsioonitulemusi andev LASIK korrektsioon olnud kasutusel juba 10 aastat. Tavaliselt soovitame patsiendile laserprotseduuri teostamist mõlemale silmale korraga st. ühel päeval, et saavutada soovitud tulemus kiiresti ja mugavalt, igapäevatoimetusi ja töökohustusi katkestamata.

Mis toimub protseduuri käigus?
Operatsiooniruumis tilgutatakse silma spetsiaalseid tuimestavaid silmatilku, et kogu protseduur oleks patsiendi jaoks valutu. Ripsmed puhastatakse ja fikseeritakse kilega. Silma aitab protseduuri ajal avatuna hoida vähest ebamugavustunnet põhjustav, kuid valutu, pilgutamist takistav lauhoidja. Spetsiaalse automatiseeritud mikromehhaanilise täpsusega lõikeinstrumendiga (mikrokeratoom) lõigatakse sarvkesta pindmisest kihist ümar lapike, mis jääb ühest servast sarvkestaga ühendatuks (vaata joonis 2 ja 3).

Sarvkesta loomulik verevarustus säilib ja klapp avatakse sarnaselt raamatu kaanele (joonis 4 ). Kõrvale pööratud sarvkesta madalamat kihti lihvitakse ja modelleeritakse arvuti poolt juhitud laserkiirega (Silmalaseri kliinikus 500Hz ExcimerLaser) vastavalt konkreetse silma refraktsioonihäirele (joon 5). Laserkiirt jälgiv süsteem (Eyetracker) kindlustab ravijõu koondumise modelleeritava ala keskpunkti ja tagab laserkiire automaatse järgnemise vähimalegi silmaliikumisele (joon. 6 ).

Pärast laserlihvimist asetatakse sarvkesta pindkihist moodustatud lapp oma kohale tagasi ja protseduuri korratakse teisel silmal (joonis 7 ja 8 ). Peale protseduuri patsient puhkab tund aega ning seejärel kontrollib kirurg silmad üle ja lepitakse kokku järgmise päeva järelkontrolliaeg.

Kellele LASIK sobib?
LASIK protseduuri parimad tulemused saadakse kuni -9 dioptrilise lühinägevuse, kuni + 4 dioptrilise kaugnägevuse ja kuni +/- 4 dioptrilise astigmatismi korrigeerimise korral. Üksikjuhtumitel, silma konkreetsest omapärast tingituna, saab korrigeerida ka suuremaid nägemisteravuse muutusi.

Kas LASIK tagab stabiilse silmanägemise?
Aasta peale operatsiooni erineb tahetud tulemus saavutatust kuni +/- 0,5 dioptrit umbes 3% opereeritust, meie kliinikus on vajadusel järeloperatsioon kolme aasta jooksul tasuta.

Pikaajalised uuringud on tõestanud tulemuste stabiilsust, s.o tulemus, mis on saavutatud, jääb ka püsima.

Operatsioone teostab kirurg Dr. Kai Noor.