Näidustus

Silmasisese läätse vahetust pakume neile patsientidele, kellel on soov vabaneda prillidest, kuid silma sarvkesta paksus ei ole laseroperatsiooniks piisav või silma refraktsioonihäire on liiga suur (üle -8 D või üle +2 D). Soovitame kõigile üle 40 aasta vanustele patsientidele kaaluda läätsevahetust multifokaalse kunstläätsega kui head alternatiivi laseroperatsioonile. Patsientidel, kellel on lühinägelikkus, on mõistlik läätseoperatsiooniga oodata kuni 45 eluaastani.

Operatsiooni kirjeldus

Läätsevahetuse operatsioon sarnaneb katarakti operatsioonile, kuid selle näidustus on teine. Silma enda läätsest eemaldatakse selle sisu, kuid läätse ümbritsev kapsel jäetakse alles. Kunstlääts asetatakse enamasti oma läätse kapslikotti. Kunstlääts on valmistatud spetsiaalsest mittevananevast plastikust.

Kui läätse vahetuse operatsioon on teostatud nn tavalise ehk monofokaalse kunstläätse paigaldusega, kaotab silm enamasti võime akommodeerida. See tähendab, silm ei kohane vaatamaks teravalt erineval kaugusel asetsevaid objekte, kuna monofokaalne kunstlääts ei muuda oma kuju. Seetõttu vajab monofokaalse kunstläätsega silm, mis näeb maksimaalselt hästi kaugeid objekte, enamikel juhtudel lähedal asuvate objektide vaatamiseks siiski prille (lugemiseks, kompuutriga töötamiseks). Kui aga monofokaalne kunstlääts on valitud selliselt, et silm näeks ilma prillideta lugeda, on vaja kaugete objektide vaatamiseks tarvitada prille. Osade patsientide silmaehitus lubab neil monofokaalse kunstläätsega näha hästi nii kaugele kui lähedale, kuid seda ei saa kirurg garanteerida.

Silma saab siirdada ka multifokaalse kunstläätse, mis võimaldab näha ilma prillideta nii kaugele kui lähedale. Meie kliinikus kasutatakse FineVision, Zeiss, Ophtec Precizion Presbyopic ja Panoptix tüüpi multifokaalseid kunstläätsi.

Lisaks võimaldavad nn toorilised kunstläätsed korrigeerida astigmatismi. Samuti on võimalus rakendada ka monovisiooni, s.t korrigeerida üks silm vaatama kaugele ja teine lähedale.

Kui ei ole vastunäidustusi nagu diabeet sooritatakse refraktiivse läätsevahetuse operatsioonid mõlemal silmal üldiselt ühel päeval. Sel juhul on taastumisperiood lühem ja mugavam.

Operatsioone teostavad kirurgid  Dr. Inger Viikna ja Dr. Marika Tenusar