Silmasiseseid süste võivad vajada patsiendid, kellel esineb kollatähni ehk maakuli turse või uudisveresooned ealise kollatähni degeneratsiooni märjast vormist, suhkruhaigusest, võrkkesta veeni sulgusest või mõnest muust silmahaigusest.

Silmasisese süsti protseduuri käigus viiakse silma ravim, mis toimib maakuli turse ja uute veresoonte vastu, vähendades ainete hulka silmas, mis kutsuvad esile eelmainitud muutusi.

Sageli on vaja silmasisest süsti korrata, sest ravimi toime kadudes tekivad maakuli turse ja uudisveresooned taas  ja nägemine halveneb. Turse esinemist  saab monitoorida OCT (optiline koherentne tomograafia) uuringuga. Pildistatakse silma võrkkesta kiht-kihi haaval ja seega on võimalik võrkkesta seisundit ja turse olemasolu väga täpselt hinnata. Uuringu tegemine võtab umbes 5 minutit ja ei vaja mingit patsiendipoolset ettevalmistust.

Olenevalt nägemislangust põhjustavast silmahaigusest kasutatakse silma sisse süstitava ravimina anti-VEGF ravimeid ehk veresoone siseseina kasvufaktori vastaseid ravimeid või sünteetilisi kortikosteroidpreparaate. Harva on vaja kasutada mõlemaid ravimeid kombinatsioonis.

Anti- VEGF vastane ravi on olnud kõikides teostatud uuringutes efektiivne. Raviks on võimalik kasutada mitut sarnast preparaati.

Lucentis on registreeritud silmaravim. Lucentise toimeaineks on ranibitsumab, mis on inimesele omaseks muudetud rekombinantse monoklonaalse antikeha fragment (teatud valk), mis on suunatud inimese vaskulaarse endoteeli kasvufaktori A (VEGF-a) vastu. VEGF-a tase on eelpool mainitud silmahaigustega patsientide silmades kõrge. Tegurit blokeerides väheneb uudisveresoonte kasv ja turse kollatähnis.

Avastin, mille toimeaine on bevatsisumab on samuti monoklonaalne antikeha ( teatud valk), mis tunneb ära organismi teatud rakkudes või veres leiduva spetsiifilise struktuuri ( antigeeni) ja seondub sellega. Bevatsisumab seondub veresoone endoteeli kasvufaktoriga ( VEGF). VEGF on vereringes leiduv tegur, mis soodustab veresoonte kasvu, VEGFiga seondumisel blokeerib Avastin teguri toime ja uudisveresoonte kasv pidurdub.

Avastin ei ole momendil Eestis silmaravimina registreeritud. Ravimit on aga edukalt juba ligi 7 aastat kasutatud ja ravi tulemused on kõikides teostatud uuringutes head. Ravim on kasutusel nn. off label preparaadina, see tähendab, et ravim on meditsiinis kasutusel, aga silmaravimina ei ole ravim registreeritud. Samas on tõestatud ravimi toime ja piisav ohutus. Ravimit saab kasutada, kui patsienti on sellest eelnevalt informeeritud ja patsient on andnud oma nõusoleku ravimi kasutamiseks.

Eylea on registreeritud silmaravim, mille toimeaine aflibertsept on rekombinantne sulandvalk, mis seondub veresoone endoteeli kasvufaktoriga (VEGF-a) ja platsentaalse kasvufaktoriga (PIGF). Selle tulemusel pidurdub silmas uudisveresoonte kasv ja kollatähni turse alaneb.

Sünteetilistest kortikosteroidest kasutatakse silma sisse süstimiseks Ozurdexi ja Kenalogi.

Kenalog, mille toimeaine on triamtsinoloon on sünteetiline kortikosteroid, millel on tugev põletikuvastane toime. Vähesel määral on  ravimil ka anti- VEGF toime. Kasutatakse erineva tugevusega lahuseid. Kasutatakse põhiliselt ulatusliku kollatähni turse korra. Triamtsinoloon võib põhjustada silma siserõhu tõusu ja hallkae arengut. Tavaliselt piisab silmarõhu normaliseerimiseks silmarõhku alandavate silmatilkade kasutamisest. Kenalog ei ole silmaravimina registreeritud. Kõikides teostatud uuringutes on ravimi toime olnud efektiivne.

Ozurdex, mille toimeaine on deksametasoon, on sünteetiline kortikosteroid, millel on tugev põletikuvastane toime ja vähesemal määral ka anti-VEGF toime. Ozurdex on registreeritud silmaravim, mida kasutatakse peamiselt veenisulgusest tekkinud kollatähni turse ja silmasisesest põletikust tekkinud kollatähni turse alandamiseks. Viimased uuringud näitavad, et ravimit saab edukalt kasutada ka suhkruhaigusest põhjustatud kollatähni turse ravis. Ravimi kõrvaltoimeteks on silma siserõhu tõus ja kae areng, kuid need kõrvaltoimed on vähem väljendunud kui Kenalogi puhul.

Silmasisese süsti protseduuri teostatakse silmaarsti poolt steriilsetes tingimustes operatsioonitoas ambulatoorselt ja haiglaravi selleks ei ole vajalik. Silmatera (pupill) laiendatakse vastavate silmatilkade abil, mille toime saabub ca 20-30 minuti jooksul. Protseduur ise on valutu, silma valutustamiseks kasutatakse tuimestavaid silmatilkasid. Vajalik kogus ravimit viiakse läbi ülipeene süstlanõela silma sisemusse ehk klaaskeha õõnde. Vahetult peale süsti pannakse silma antibakteriaalse toimega silmatilk. Kodus on vaja nädal aega kasutada põletikuvastaseid silmatilku. Protseduuri järgselt on Teie nägemisteravus häiritud kuni 12 tundi.

Silmasisese süsti järgselt võib esineda silma vähest punetust ja ärritust. Need sümptomid mööduvad mõne päeva jooksul. Tihti võib esineda musti laike ja täppe silma ees. Need on tingitud klaaskeha hägusustest ja on ohutud.

Võimalikud süstiga kaasuvad tüsistused võivad olla veel:

  • silma tugev põletik e. endoftalmiit
  • võrkkesta rebend ja irdumine
  • silma klaaskeha verevalum
  • läätse mehhaaniline vigastus
  • silma siserõhu tõus

Neid tüsistusi on vajalik täiendavate protseduuride ja operatsioonidega ravida. Kui silm hakkab valutama, või nägemine järsult halveneb tuleb kiiresti pöörduda silmaarsti vastuvõtule.