Läätsevahetuse operatsioon sarnaneb katarakti operatsioonile, kuid selle näidustus on teine. Silma enda läätsest eemaldatakse selle sisu, kuid läätse ümbritsev kapsel jäetakse alles. Kunstlääts asetatakse enamasti oma läätse kapslikotti. Kunstlääts on valmistatud spetsiaalsest mittevananevast plastikust. Operatsioon toimub kohaliku tuimestusega ja kestab keskmiselt ühel silmal umbes 10-25 minutit. Operatsioon viiakse läbi operatsioonitoas kirurgilise mikroskoobi all.

Kui läätsevahetuse operatsioon on teostatud nn tavalise ehk monofokaalse kunstläätse paigaldusega, kaotab silm enamasti võime akommodeerida. See tähendab, silm ei kohane vaatamaks teravalt erineval kaugusel asetsevaid objekte, kuna monofokaalne kunstlääts ei muuda oma kuju. Seetõttu vajab monofokaalse kunstläätsega silm, mis näeb maksimaalselt hästi kaugeid objekte, enamikel juhtudel lähedal asuvate objektide vaatamiseks siiski prille (lugemiseks, arvutiga töötamiseks). Kui aga monofokaalne kunstlääts on valitud selliselt, et silm näeks ilma prillideta lugeda, on vaja kaugete objektide vaatamiseks tarvitada prille. Osade patsientide silmaehitus lubab neil monofokaalse kunstläätsega näha hästi nii kaugele kui lähedale, kuid seda ei saa kirurg garanteerida.

Silma saab siirdada ka multifokaalse kunstläätse, mis võimaldab näha ilma prillideta nii kaugele kui lähedale. Meie kliinikus kasutatakse tootjate Tecnis, Ophtec Precizion Presbyopic ja Zeiss multifokaalseid kunstläätsi.

Lisaks võimaldavad nn toorilised kunstläätsed korrigeerida astigmatismi. Samuti on võimalus rakendada ka monovisiooni, s.t korrigeerida üks silm vaatama kaugele ja teine lähedale.

Kui ei ole vastunäidustusi (nt diabeet) sooritatakse refraktiivse läätsevahetuse operatsioonid mõlemal silmal üldiselt ühel päeval. Sel juhul on taastumisperiood lühem ja mugavam.

Operatsioone teostavad kirurgid  Dr. Inger Viikna ja Dr. Marika Tenusar