Tänapäeva katarakti operatsiooni käigus eemaldatakse silmaläätse sisu ja asendatakse see kunstläätsega. Katarakti operatsioon teostatakse mikroskoobi kontrolli all ja täiskasvanutel kohaliku tuimestusega. Hägustunud läätsesisu eemaldamiseks kasutatakse erilist ultraheli-aparatuuri. Kunstlääts asetatakse enamasti oma läätse kapslikotti. Kunstlääts on valmistatud spetsiaalsest plastikust ning ei vanane ega kulu silmas.

Katarakti operatsioone teostatakse Silmalaseris kliiniku algusaastatest saadik. Patsientidel, kes on käinud meie silmaarsti vastuvõtul ja kellel on diagnoositud lõikust vajav katarakt, on võimalik teha katarakti operatsioon ka meie kliinikus. Operatsioone teostabvad Dr. Inger Viikna, Dr. Marika Tenusar.

Kui on teostatud kae operatsioon ja silma asetatud tavaline ehk monofokaalne kunstlääts, kaotab silm võime akommodeerida ehk kohaneda vaatamaks teravalt erineval kaugusel asetsevaid objekte. Seda põhjusel, et kunstlääts ei muuda oma kuju. Seetõttu vajab monofokaalse kunstläätsega silm, mis näeb hästi kaugeid objekte, lähedal asuvate objektide vaatlemiseks prille (nt lugemine ja arvutikasutus). Või vastupidi: kui kunstlääts on valitud selliselt, et silm näeks lugeda ilma prillideta, on vaja kaugete objektide nägemiseks kasutada prille.

Peale tavalise monofokaalse kunstläätse on tänapäeval võimalik valida erinevate spetsiifiliste läätsede vahel:

  • Toorilised läätsed korrigeerivad astigmatismi ehk silindrit.
  • Multifokaalsed läätsed võimaldavad näha prillideta kõikidel distantsidel.
  • Multifokaalsed toorilised läätsed korrigeerivad kõiki erinevaid refraktsioonihäireid korraga.

Pärast operatsiooni vajab silm tavaliselt 3 nädalat järelravi silmatilkadega. Nägemisteravus stabiliseerub lõplikul kujul alles umbes 3-4. nädalal pärast operatsiooni. Seega ei ole enne selle aja möödumist otstarbekas uusi prille hankida, kui selleks pole just vältimatut vajadust.

Töövõimetuse perioodi pikkus peale operatsiooni sõltub otseselt Teie elukutsest ja seda prognoosib nõustav arst. Tuleb meeles pidada, et ka ideaalselt teostatud katarakti operatsioon ei pruugi parandada silma nägemisteravust, kui kaasnevad haigused nagu glaukoom või kollatähni degeneratsioon, on kahjustanud silmapõhja.