Refraktiivne läätsevahetus

Läätsevahetuse näidustus

Tegemist on põhimõtteliselt sama operatsiooniga mida kasutatakse ka katarakti raviks kuid näidustused on teised.

Silmasisese läätse vahetust pakume neile patsientidele kel soov vabaneda prillidest kuid silma sarvkesta paksus ei ole laseroperatsiooniks piisav või silma refraktsioonihäire on liiga suur (üle -8 D või üle +2 D). Soovitame kõigile üle 40a vanustele patsientidele kaaluda läätsevahetust multifokaalse kunstläätsega kui head alternatiivi laseroperatsioonile. Lühinägelikel kandidaatidel oleks siiski mõistlik läätsevahetusoperatsiooniga oodata kuni 45 eluaastani.

Klassikalise operatsiooni kirjeldus

Silma enda läätsest eemaldatakse “sisu” ja läätse ümbritsev kapsel jäetakse alles. Kunstlääts asetatakse üldiselt oma läätse “kapslikotti”. Kunstlääts on valmistatud spetsiaalsest plastmassist mis ei vanane.

Peale seda, kui on teostatud läätse vahetuse operatsioon nn. tavalise ehk monofokaalse kunstläätse paigaldusega, kaotab silm enamasti võime “akommodeerida”, see tähendab kohaneda vaatamaks teravalt erineval kaugusel asetsevaid objekte, kuna kunstlääts ei muuda oma kuju. Seetõttu vajab kunstläätsega silm, mis näeb maksimaalselt hästi kaugeid objekte, enamikul juhtudel lähedal asuvate objektide vaatlemiseks prille (lugemiseks, kompuutriga töötamiseks). Või vastupidi: kui kunstlääts on valitud selliselt, et silm näeks ilma prillideta lugeda, on vaja tarvitada prille, et näha selgelt kaugeid objekte. Mõnede inimeste silmaehitus lubab neil monofokaalse kunstläätsega näha hästi nii kaugele kui lähedale, kuid seda ei saa kirurg garanteerida.

Silma saab siirdada ka multifokaalse kunstläätse, mis võimaldab näha ilma prillideta nii kaugele kui lähedale. Meie kliinikus kasutatakse FineVision ja Precizon Presbyopic NVA tüüpi multifokaalseid kunstläätsi, mis on meie arvates hetkel toodetavatest parimad.

Nn.toorilised kunstläätsed võimaldavad korrigeerida astigmatismi.

On ka võimalus rakendada nn. monovisiooni, s.t korrigeerida üks silm vaatama kaugele ja teine lähedale. Kui ei ole vastunäidustusi nagu n. diabeet sooritatakse refraktiivse läätsevahetuse operatsioonid mõlemal silmal üldiselt ühel päeval. Sel juhul on taastumisperiood lühem ja mugavam.

Operatsioone teostab kirurg Inger Heleen Viikna