Haiguse diagnoosimiseks uurib silmaarst pilulambiga silmapõhja ja tehakse OCT (optiline koherentne tomograafia) uuring. OCT uuring annab võrkkestast läbilõikelise pildi  kiht kihi haaval ja seda uuringut kasutatakse ka haiguse edasisel monitoorimisel.  Pildi tegemine OCT aparaadiga võtab aega umbes 5 minutit ja ei vaja patsiendi poolset ettevalmistust. Teinekord on diagnoosi panekuks vajalik ka fluorestsiinangiograafia uuring.

Maakuli degeneratsiooni kuiva vormi korral ei ole tänapäeval võimalik pakkuda ravi. Kaugemale arenenud kuiva maakuli degeneratsiooni korral on soovitav tarbida profülaktiliselt spetsiaalseid silmapõhja vitamiine.

Maakuli degeneratsiooni märja vormi korral silmapõhjas tekkinud uudismoodustunud veresoonte kasvu on võimalik takistada, kui süstida silma sisse klaaskehasse anti- VEGF ravimeid ehk veresoone siseseina kasvufaktori vastaseid ravimeid.

Anti-VEGF ravim on preparaat, mis vähendab uudismoodustunud veresoonte teket põhjustavate ainete sisaldust silmas. Raviga saab pidurdada nägemisteravuse halvenemist. Ravim toimib silmas 6-8 nädalat, mistõttu on süsti vajalik korrata, et vältida uudismoodustunud veresoonte edasist teket ja arengut. Kaugelearenenud ja juba armistunud silmapõhja lupjumise korral ei ole kahjuks sellest ravimeetodist abi. Siis tuleb lugeda luubiga ja kasutada igapäevaselt teisi abivahendeid, mida saab rehabilitatsioonikeskusest.

Anti-VEGF silmasisene süst on ambulatoorne protseduur, mis viiakse läbi steriilsetes tingimustes operatsioonitoas. Enne süsti on vajalik tilkadega laiendada pupilli. Silmalaud puhastatakse ja silma loputatakse joodilahusega. Silma ümbrus kaetakse steriilse linaga. Silm tuimestatakse tuimestustilkadega ja kogu protseduur on valutu. Ravim süstitakse silma sisse väga peenikese süstlanõelaga. Süsti järgselt peab natukene suletud silmadega rahulikult lamama.

Koos ettevalmistusega võtab protseduur aega üks tund.

Süsti järgselt on nägemine veidi udune. Kindlasti peaks koju minekuks keegi järele tulema või tellida takso. Autorooli ei tohi ise 12 tunni jooksul istuda. 2-3 päeva peaks vältima tugevat pingutust ja sauna. Ühe nädala jooksul peab tarvitama silmaarsti poolt määratud silmatilku.

Anti-VEGF (vascular endothelial growth factor) e veresoonte siseseina kasvu vastane ravi on olnud kõikides teostatud uuringutes efektiivne. Raviks on võimalik kasutada mitut sarnast preparaati. Harvadel juhtudel (10 000 süsti kohta ~3 juhtu) võib tekkida silmasisene põletik ehk endoftalmiit.

Võimalikud süstiga kaasuvad tüsistused:

  • võrkkesta rebend ja irdumine
  • silma klaaskeha verevalum
  • läätse mehhaaniline vigastus
  • silma siserõhu tõus