Mis on Femto 2D Lite?
Tuntud ka kui ainult laser LASIK või ilma noata LASIK. Tegu on alates 2000. aastast juurutatud refraktiivkirurga protseduuriga, mille käigus moodustatakse sarvkesta lapp laseri abil ehk ilma noata. Tänapäeval laialdaselt kasutusel olev femtosekund LASIK on üle maailma asendamas eelnevaid meetodeid (PRK, LASIK, epi-LASIK) just oma suurema täpsuse ja kiiruse tõttu sarvkesta lapi loomisel. Tulemuseks on väiksem trauma silmale, kiirem paranemine ja täpsem nägemise korrigeerimine.

Milline näeb välja protseduur?
Arvuti poolt juhitud 1020-1060 nm lainepikkusega ning ülilühikese impulsi kestusega (200-350 fs) femtosekund laser fokuseeritakse sarvkesta välimise pinna alla. Iga laserimpulss moodustab sinna vastavalt ettemääratud sügavusele (90, 100, 110 või 140 mikromeetrit) mullikese. Kui võrgustik kattuvaid mullikesi on tekitatud, on võimalik sarvkesta pealmine lapp eemaldada ilma traumata ümbritsevatele kudedele. Edasine laseriga sarvkesta kuju muutmine tagamaks parim nägemisteravus käib samamoodi nagu LASIK protseduuril.

Mis on femtosekund tehnoloogia eeliseks?
Meie kasutatav Ziemeri Ophtalmic Systems femtosekund lahendus on ülemaailmselt kasutusel aastast 2012. Antud lahenduse eeliseks teiste ees on mullikeste tekitamine ülekattuvalt. Sel viisil välistatakse võimalus ühenduseks sarvkesta lapi ja sarvkesta enda vahel. Teiste meetodite puhul on võimalus ühenduste ehk “koe-sildade” esinemine, mis viib raskustele lapi eemale tõstmisel ja suuremale mehhaanilisele stressile silmale. Sarvkesta lapi moodustamine on tänu laserile vähem traumaatiline. Lapi tagasi asetamisel on koe pindade sobivus ja haakuvus võrreldes eelnevate protseduuridea parem. Kõik eelnevalt mainitud tagab kiirema paranemise ja parema tulemuse.

Millised on femtosekund LASIKu eelised tavalise LASIK meetodi ees?
Femtosekund LASIKu moodustatud lapi paksus on ühtlasem kui klassikalise LASIK meetodi puhul, samuti on lapi paksus ühesugune selle täies ulatuses. Ebastabiilset lappi on aga võimalik teostada uuesti erineval sügavusel juba sama päeva jooksul.  Femto LASIKu tehtud lõikeserva sissepööratud nurk tagab eelkäijaga võrreldes tugevama lapi, lisaks sellele on võimalik lapi serva kinnituskohta muuta – superior, nasal, temporal või inferior. Femto LASIK võimaldab ka hüperoopsetel patsientidel saavutada operatsioonijärgselt paremaid nägemistulemusi.
Silmarõhu seisukohalt on  osal Femto laseritel eeliseks madalam vaakum, mis tekitab patsiendil väiksemat ebamugavustunnet silma stabiliseerimisel operatsiooni käigus.

Operatsioone teostab kirurg Dr. Kai Noor ja Dr. Inger Heleen Viikna