Puutevaba protseduuri PTK+PRK puhul on enamasti tegemist valikmeetodiga, kui patsiendile ei ole võimalik teostada LASIK-tüüpi lõikusi , on eelnevalt põdenud sarvkesta haigusi (sarvkestapõletikud ehk keratiidid, armid – ka teemantnoa lõikusel tekkinud armid), viibinud sarvkesta lõikustel või traumade tagajärjel.

Võrreldes LASIK-tüüpi lõikustega on puutevaba operatsiooni taastumisaeg oluliselt pikem. Valutundlikkust, valguskartust ja pisarate voolu esineb üldjuhul esimese kolme operatsioonijärgse päeva jooksul. Nägemisteravuse taastumine võib aega võtta 2-3 kuud, mille jooksul on vajalik pidev kortikosteroidtilkade (hormoontilkade) kasutamine. Kortikosteroidtilgad võivad tõsta silma siserõhku, mis omakorda kahjustab silmanärvi ja sellised silmanärvi kahjustused on pöördumatud.

Tulemused on samad kui klassikalisel PRK-l, ainult veidi ebatäpsemad, kuna epiteeeli reaalne paksus pole mõõdetav ja laser eemaldab materjali oletatava epiteeli paksuselt-tüüpiliselt 50 µm.

Puutevaba PTK+PRK sarnaneb tehnoloogialt protseduuridega, mida on nimetatud FLOW-ks, ASA-ks ja transepiteliaalseks T-Cat refraktiivseks laserkorrektsiooniks.

Operatsiooni etapid:

I Ettevalmistus

Patsiendile asetatakse silmalauhoidjad ning kasutatakse silma tuimestavaid tilkasid

II PTK

Fototerapeutiline keratektoomia (Phototherapeutic Keratectomy) ehk PTK kirurgia viiakse läbi eksimeerlaserit kasutades. PTK operatsioon võib kesta 10 sekundist kuni 5 minutini, mille jooksul laserkiir eemaldab sarvkesta pindmise kihi ehk epiteelkihi. Patsiendile antakse vastavat anesteetikumi tuimestuse silmatilke, et vähendada riske ja ebamugavustundeid või valu tekkimist protseduuri jooksul.

III PRK

Laserkiir lihvib ettearvestatud sekundite jooksul järgmist sarvkesta kihti. Modelleeritud sarvkesta kumerus aitab silma sisenevatel valguskiirtel murduda võrkkesta peal ning lühinägevus kaotatakse.

Operatsioone teostavad kirurgid Dr. Kai Noor ja Dr. Inger Heleen Viikna