Mis on PRK laseroperatsioon e. fototerapeutiline keratektoomia?
PRK meetodil teostatav laseroperatsioon on esimene refraktiivne laserkirurgia meetod, mida on teostatud edukalt juba üle paarkümne aasta. PRK meetod on heaks alternatiiviks LASIK-le eelkõige juhul, kui lühinägevus on alla 4 dioptri. Erandjuhtudel korrigeeritakse antud meetodiga meditsiinilistel näidustustel ka suuremat refraktsioonihäiret. Kaugnägevuse korrektsioonil on PRK tulemused ebakindlamad võrreldes LASIK meetodiga.

Mis toimub protseduuri käigus?
Protseduuri käigus eemaldatakse mikroskoobi all silma sarvkesta pindkiht (epiteelkiht), seejärel lihvib laserkiir ettearvestatud sekundite jooksul järgmist sarvkesta kihti. Modelleeritud sarvkesta kumerus aitab silma sisenevatel valguskiirtel murduda võrkkesta peal ning lühinägevus kaotatakse. Protseduur on valutu ja teostatakse mõlemale korrektsiooni vajavale silmale ühe protseduuri käigus. PRK operatsiooni lõppedes asetab kirurg silmale pindkihi taastumist soodustava kontaktläätse, mis eemaldatakse kliinikus ülejärgmisel päeval. Esimestel opertasioonijärgsetel päevadel esineb silmade valulikkus, võõrkeha tunne ja pisaravool. Taastumisperioodi vaevusi saab leevendada järgides silmaarsti poolt määratud ravimite manustamise skeemi.

Millised on alternatiivid?
PRK-ga praktiliselt samasugused operatsioonimeetod on LASIK. Selle puhul paigaldatakse sarvkestale tagasi enne laseri etappi eemaldatud epiteeli kiht, mis siiski asendub mõne ööpäeva jooksul uue koega. Osades uuringutes on leitud, et silma valulikkus on nende meetodite puhul pisut vähem intensiivne võrreldes PRK-järgsega. Erinevusi operatsioonijärgses nägemise kvaliteedis ei ole tõestatud. Tavaliselt on patsiendile igapäevaeluks vajalik nägemisteravus ning operatsiooni eesmärk saavutatud nädal peale protseduuri, kuid refraktsioon PRK meetodi puhul stabiliseerub täielikult kuni kuue kuu jooksul, mil võib esineda ka nägemisteravuse kõikumist.

Oluline teada
Operatsioonieelsel uuringul selgitab silmaarst põhjalikult Teie silma individuaalsetest omapäradest lähtudes PRK laseroperatsiooni valiku eelistusest teiste refraktiivsete opertsioonimeetoditega võrreldes.

Operatsioone teostavad kirurgid Dr. Kai Noor ja Dr. Inger Heleen Viikna